herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Pierwsze zajęcia w Inkubatorze

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Mimo wakacji nowo wybudowane warsztaty przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie tętnią życiem. Nowe kwalifikacje zdobywają tam osoby dorosłe, które uczestniczą w kursie organizowanym przez urząd pracy.

Dobiegła końca przebudowa byłej hali tkackiej. Obiekt, w którym powstały warsztaty do nauczania budownictwa niskoenergetycznego, 20 lipca został oddany do użytku. Inwestycję o wartości 2 mln zł zrealizował powiat dzierżoniowski. Wsparło ją miasto Bielawa kwotą 500 tys. zł pozyskaną na ten cel z niemieckiej fundacji ochrony środowiska DBU.

W „Inkubatorze technologicznym efektywności energetycznej w budownictwie” znajdują się stanowiska do praktycznej nauki zawodu dla techników budownictwa oraz techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

– Nasi uczniowie zyskali własną halę warsztatową, w której będą się uczyć m.in., jak ocieplać ściany, montować okna i drzwi oraz wykonywać izolacje tarasów i dachów – mówi Ireneusz Rutowicz, dyrektor ZSiPKZ w Bielawie. – Poza tym młodzież w praktyce pozna zasady wykonywania i izolowania instalacji c.o., c.w.u. i wentylacji czy montażu kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych.

Innowacyjna baza dydaktyczna będzie służyła nie tylko młodzieży, ale również osobom dorosłym – uczestnikom kursów kwalifikacyjnych i innych form doskonalenia zawodowego.

Pierwsi kursanci właśnie szkolą się w montażu instalacji sanitarnych, gazowych, grzewczych, wentylacji oraz systemów energii odnawialnej. Zajęcia finansowane są przez urząd pracy.

– Innowacyjność kształcenia w nowo powstałej hali warsztatowej polega na tym, że uczniowie i uczestnicy kursów będą w niej zdobywać umiejętności zawodowe nie tylko w zakresie podstawowych technologii w budownictwie, ale również oczekiwane przez rozwijające się dynamicznie budownictwo energooszczędne – mówi Ireneusz Rutowicz.

– Współczesne budownictwo zmierza w kierunku oszczędzania energii. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów branży budowlanej, którzy znają najnowsze materiały i technologie i potrafią je właściwie zastosować – mówi starosta Janusz Guzdek. – Nowo powstały Inkubator, w którym będą się kształcić właśnie tacy specjaliści, stworzy szkole szansę rozwoju, a mieszkańcom naszego powiatu – możliwość zdobycia zawodu poszukiwanego na rynku pracy.

Dodajmy, że nieużytkowany przez wiele lat budynek został przebudowany przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dzięki czemu sam będzie zużywał prawie zero energii.

Zobacz też materiał wideo „Wybierz zawód przyszłości „