Dzierżoniów
Dzierżoniów
Niemcza
Bielawa
Pieszyce
Pieszyce

Gmina Dzierżoniów
Gmina Dzierżoniów
Łagiewniki
Łagiewniki
Niemcza
Niemcza


Piława Górna
Piława Górna
 
 
 
 
luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
Polish English German


  8a t  7b t  6a t

Szlaki turystyczne

W Górach Sowich istnieje kilka tras turystyki górskiej, które przebiegają przez najpiękniejsze partie Gór Sowich. Wędrując nimi mamy okazję podziwiać piękne okazy przyrody ożywionej i nieożywionej oraz wspaniałe widoki. Najbardziej znana i uczęszczana trasa oznakowana jest kolorem czerwonym. Stanowi ona część Głównego Szlaku Sudeckiego imienia dr. Mieczysława Orłowicza. Przebiega od Przełęczy Sokolej, przez schronisko Orzeł, na Wielką Sowę. Następnie ciągnie się przez Kozią Równię do Przełęczy Jugowskiej (schr. Zygmuntówka) i dalej - przez Słoneczną, Kalenicę, Bielawską Polankę, Popielak - do Przełęczy Woliborskiej. Stamtąd - przez szczyty Szerokiej, Malinowej - do Przełęczy Srebrnej (czas przejścia ok. 10 godzin).

Część Głównego Szlaku Sudeckiego im. Orłowicza, wiedzie główną granią Gór Sowich przełęcz Sokola – schronisko „Orzeł” Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) – przełęcz Jugowska - schronisko „Zygmuntówka” – Kalenica (964 m) – Bielawska Polanka – Przełęcz Woliborska (ok. 4 godz.) – Szeroka - Malinowa – przełęcz Srebrna – Srebrna Góra (ok. 4 godz.) 

Szlak łącznikowy Świdnica - Lutomia Górna - doliną potoku Miła – trawers zbocza Kokota – dojście do szlaku zielonego z Rościszowa na przełęcz Walimską. Czerwona ścieżka im. B. Grabowskiego to nowa trasa pozwalająca dogodniej wejść na szlak niebieski. Jej początek znajduje się w Kamionkach tuż za ostatnim przystankiem autobusowym. Druga trasa, oznakowana kolorem niebieskim, przebiega równolegle do pierwszej po wschodnich stokach Gór Sowich. Prowadzi z Przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę, dalej odchodzi na północ przez Górę Młyńsko do Starej Jodły. Następnie zawraca na południowy wschód i prowadzi powyżej Kamionek aż do Korczaka (Trzech Buków) i dalej - powyżej Górnej Bielawy koło szczytów Kuczba i Wiewiórka - aż do Przełęczy Woliborskiej, gdzie niemal wspólnie z trasą czerwoną kieruje się do Przełęczy Srebrnej.

Część Europejskiego Szlaku Długodystansowego, od Wielkiej Sowy do Srebrnej Góry towarzyszy szlakowi czerwonemu, trawersując zbocza szczytów zamek Grodno – Glinno – przełęcz Walimska - Wielka Sowa (ok. 4 godz.) – Stara Jodła – powyżej Kamionek – Trzy Buki – powyżej Bielawy – przełęcz Woliborska ( ok. 3 godz.) – trawers Szerokiej i Malinowej – Srebrna Góra (ok. 4 godz.). Do Rezerwatu Bukowa Kalenica można dotrzeć żółtym szlakiem. Wycieczkę należy rozpocząć z Bielawy, by przez Wronę dojść do Trzech Buków, skąd - kierując się trasą w górę - dociera się na Słoneczną i Kalenicę. Szlak żółty Pieszyce Górne – Kamionki – Stara Jodła – zboczem Młyńska – główna grań Gór Sowich – Wielka Sowa – Mała Sowa – Walim (ok. 3 godz.).

 

Jugów – Bielawska Polanka – Kalenica - Słoneczna – Zimna Polanka – Trzy Buki – trawers Wrony – Bielawa Sowia (ok. 3 godz.) i dalej szlak prowadzi do Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Taki dobór drogi daje możliwość zobaczenia objętego ochroną i ocalałego fragmentu pierwotnej puszczy sudeckiej oraz podziwiania panoramy okolic z platformy widokowej na Kalenicy. Nieopodal Kalenicy znajduje się Góra Żmij. Żółty szlak wiedzie z Kamionek przez Starą Jodłę łukiem na Wielką Sowę, a następnie przez Małą Sowę do Walimia. Dodatkowo czarnym szlakiem, na południe od miasta, dotrzemy do atrakcji turystycznej - sztolń podziemnej fabryki (bliżej część walimska - tutaj wygodnie można również dotrzeć samochodem - dalsza w pobliżu Góry Osówka) Z Rościszowa do Walimia prowadzi zielony szlak. Trasa wiedzie na północ i zawraca dochodząc do drogi Dzierżoniów - Wałbrzych. Schodząc nieznacznie ze szlaku możemy odpocząć i posilić się w schronisku Bacówka. Oznakowana trasa prowadzi natomiast szosą do Przełęczy Walimskiej (miejsca odpoczynku) i na zachód do Walimia.

 

Walim – przełęcz Walimska – zboczem Kokota – Rościszów – Lasocin – Stara Jodła – przełęcz Kozie Siodło – trawers Grabiny – Sokolec - Ludwikowice Kłodzkie (ok. 5 godz.) szlak zielony – najkrótsze wejście na przełęcz Jugowską Pieszyce Górne – Kamionki – przełęcz Jugowska – schronisko „Zygmuntówka (ok. 2 godz.) – Jugów - Kamionki - Przełęcz Jugowska to najprostsza trasa (omijająca serpentyny drogi asfaltowej) do schroniska Zygmuntówka. Przełęcz może służyć także jako etap w drodze na Wielką Sowę lub Kalenicę.

 

 004

 

Ścieżki przyrodnicze

•ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA LASOCIN – KAMIONKI
Przebieg ścieżki oznakowany jest w terenie emblematem trójkąta w kolorze pomarańczowym oraz Tablicami kierunkowymi. Na trasie są także tablice szerzej opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Czas przejścia ścieżki wynosi około 2,5 godziny.


 

• ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA LIGOTA MAŁA – PRZERZECZYN ZDRÓJ
Ścieżka oznaczona jest w terenie symbolem pomarańczowego trójkąta oraz tablicami kierunkowymi. Dodatkowo trasę ścieżki wzbogacają tablice szczegółowo opisujące rozmaite aspekty środowiska przyrodniczego. Czas przejścia wynosi około 1,5 godziny.


 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE

Ścieżka oznakowana białym kwadratem z zielonym ukośnym pasem, przebiegającej przez malownicze i urokliwe Wzgórza Kiełczyńskie. Na trasie spotkamy 16 tablic edukacyjnych przedstawiających w ciekawy sposób faunę i florę tego terenu, którą stanowią częściowo rzadkie gatunki roślin objęte ochroną oraz inne informacje jak kościół pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie, pomnik poległych w I Wojnie Światowej, głaz narzutowy, który jest pomnikiem dr Karla Winklera z Dzierżoniowa, propagatora turystyki w obrębie Wzgórz Kiełczyńskich, dowiemy się o kopalni magnezytu w Wirkach, spotkamy paśnik oraz lizawki dla zwierząt, podziwiać możemy malowniczą panoramę Gór Sowich i Pasma Ślęży, wejdziemy na najwyższy szczyt pasma Wzgórz Kiełczyńskich – SZCZYTNA (466 m n.p.m.)

Długość ścieżki wynosi 6,7 km, czas przejścia około 2 godzin.


 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA W PIŁAWIE DOLNEJ

Ścieżka oznakowana jest w terenie biało – zielonym kwadratem, przedzielonym wzdłuż przekątnej. Trasa prowadzi przez mało znane lecz urokliwe miejsca w Piławie Dolnej. Wycieczkę urozmaicają przystanki historyczne (przy pałacu z XVII w., kościele „czerwonym” i „białym”, a także na dawnym cmentarzu ewangelickim), dwa punkty rekreacyjne z miejscami do odpoczynku oraz tablice rozmieszczone na całej długości trasy o ciekawej tematyce przyrodniczej. Turyści skorzystać mogą na trasie z prostych elementów do ćwiczeń, obserwować mogą życie owadów zapylających w hotelach dla owadów, a także mogą podziwiać piękną panoramę rozciągającą się na kotlinę Dzierżoniowską i góry Sowie. Trasa przebiega głównie drogami polnymi, po nizinnym terenie. Nadaje się dla osób w każdym wieku, na spacery o każdej porze roku.

Długość ścieżki to ok. 6 km, przy czym można ją wydłużyć o 1,5 km, aby dojść do „BIAŁEGO” KOŚCIOŁA. Czas przejścia trasy podstawowej to ok 2h.


• ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA DOLINA TATARSKA
Przy drodze prowadzącej z Niemczy do Dzierżoniowa znajduje się tzw. „Tatarski Okop” albo „Dolina Tatarska” - malowniczy przełom potoku Piekielnik sąsiaduje tu z zachowanym grodziskiem z X – XII w., gdzie sukcesywnie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Ostatnim sensacyjnym odkryciem było tu odnalezienie prawdopodobnie najstarszego na ziemiach polskich kościoła. Z myślą o turystach przygotowano tam około 2 km ścieżek spacerowych z punktami widokowymi, parking i miejsca do grillowania.

 

• ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA Z LEŚNEGO DWORKU NA KALENICĘ
Ścieżka o długości 6 km została wyznaczona przez Nadleśnictwo w Świdnicy. Prowadzi od Leśnego Dworku w Bielawie przez Trzy Buki, szlakiem żółtym do Bukowej Kalenicy.

 

 

21-05-2015
konkurs-na-najpiekniejszego-stracha-na-wrobleArboretum w Wojsławicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Czereśniowe strachy” mieszkańców...
30-04-2015
rozpoczecie-przebudowy-drogi-powiatowej-pieszyce-bielawaUtrudnienia na drodze Pieszyce - Bielawa. Od 4 maja br. zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, a od lipca objazdy.   Zarząd Dróg...
  • remonty_i_inwestycje
  • Nieruchomosci_na_sprzedaz
  • Dowod i prawo jazdy
  • innowacyjny powiat
    17a t
  • 18a t
  • 19a t
Newsletter