Dzierżoniów
Dzierżoniów
Niemcza
Bielawa
Pieszyce
Pieszyce

Gmina Dzierżoniów
Gmina Dzierżoniów
Łagiewniki
Łagiewniki
Niemcza
Niemcza


Piława Górna
Piława Górna
 
 
 
 
luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
Polish English German


  8a t  7b t  6a t

Gotowi, by uratować komuś życie

W naszym powiecie żyje wiele osób gotowych, by zostać dawcą szpiku dla osób chorych na białaczkę – do tej pory w bazie dawców zarejestrowało się już 1400 mieszkańców powiatu. V Powiatowy Dzień Dawcy jak co roku odbył się w dzierżoniowskim „Ekonomiku”.

 

dd20

Podczas tegorocznej akcji, która miała miejsce 1 czerwca, baza potencjalnych dawców szpiku poszerzyła się o 102 osoby. Każda z nich zwiększyła szanse na uratowanie życia osób chorych na białaczkę.

– Od 2011 roku w naszym powiecie w sumie zarejestrowało się już 1400 mieszkańców, a kilka osób zostało dawcami – mówi Dorota Pieszczuch, dyrektor ZS nr 3 w Dzierżoniowie.

Powiatowy Dzień Dawcy Szpiku został poprzedzony cyklem „Szpikowych spotkań” zorganizowanych w szkołach ponadgimnazjalnych z udziałem Tomasza Paradyża, mieszkańca naszego powiatu, który oddał szpik choremu na nowotwór krwi Amerykaninowi.

– Nie ponosiłem żadnych kosztów, a zabieg nie był bolesny. Mały dyskomfort, który się odczuwa w trakcie pobierania szpiku, jest niczym w porównaniu z radością, że się komuś uratowało życie. Gdybym miał to zrobić raz jeszcze, nie wahałbym się ani przez chwilę – mówił Tomasz Paradyż.

dd18

- Sytuacja dawcy jest dość prosta, biorcy natomiast bardzo trudna – o psychologicznych aspektach dawstwa szpiku mówiła podczas otwarcia V Dnia Dawcy Stefania Raducka–Gazda, psycholog kliniczny. – Biorca przez długi czas przebywa w izolacji, ze względu na zaniżoną odporność. Nie wie, czy transplantacja się powiedzie. Wcześniej przeżył już fakt, że ze względu na brak zgodności nikt z rodziny nie może być dawcą dla niego. Dawca z bazy jest dla niego jedyną nadzieją.

dd17

Podczas otwarcia zostali też uhonorowani laureaci konkursu plastycznego pod hasłem „Daj część siebie”.

Rejestracja potencjalnych dawców trwała przez cały dzień. W tym czasie odbyła się też akcja krwiodawstwa, w trakcie której bank krwi wzbogacił się o 22 litry. Poza tym rozdano 70 Kart ICE w nagłym wypadku.

Organizatorami powiatowej akcji byli: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. oraz Fundacja DKMS Polska.

Zobacz materiał TV

 

 

 

 

21-05-2015
konkurs-na-najpiekniejszego-stracha-na-wrobleArboretum w Wojsławicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Czereśniowe strachy” mieszkańców...
30-04-2015
rozpoczecie-przebudowy-drogi-powiatowej-pieszyce-bielawaUtrudnienia na drodze Pieszyce - Bielawa. Od 4 maja br. zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, a od lipca objazdy.   Zarząd Dróg...
  • remonty_i_inwestycje
  • Nieruchomosci_na_sprzedaz
  • Dowod i prawo jazdy
  • innowacyjny powiat
    17a t
  • 18a t
  • 19a t
Newsletter