Dzierżoniów
Dzierżoniów
Niemcza
Bielawa
Pieszyce
Pieszyce

Gmina Dzierżoniów
Gmina Dzierżoniów
Łagiewniki
Łagiewniki
Niemcza
Niemcza


Piława Górna
Piława Górna
 
 
 
 
kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Polish English German


  8a t  7b t  6a t

Powstaje innowacyjny ośrodek edukacyjny

Trwa przebudowa byłej hali tkackiej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W budynku powstaną warsztaty do nauczania budownictwa niskoenergetycznego, a obiekt po modernizacji będzie miał zużycie energii bliskie zeru. Wartość inwestycji prowadzonej przez powiat dzierżoniowski to blisko 2 mln zł.

Budownictwo zmierza w kierunku oszczędzania energii i ochrony środowiska. Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie chce kształcić specjalistów z zakresu budownictwa niskoenergetycznego i energetyki odnawialnej, których obecnie brakuje. W tym powiatowa placówka upatruje swojej szansy na dalszy rozwój. 

inkubator10 wizualizacja zew

W byłej hali tkackiej powstaje właśnie zaplecze dydaktyczne do nauczania budownictwa niskoenergetycznego. Modernizacja nieużytkowanego od wielu lat budynku to duże przedsięwzięcie, tym bardziej że jest ona prowadzona przy użyciu nowoczesnych materiałów i technologii. Po przebudowie zużycie energii w obiekcie ma być bliskie zeru.

- Na energooszczędność budynku będzie miało wpływ kilka innowacyjnych technik, szczególnie związanych z dociepleniem ścian i montażem okien. Zostanie do nich użyty materiał o podniesionym poziomie izolacji termicznej - mówi Katarzyna Złotnicka, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

inkubator11

Do tej pory wykonano demontaż dachu i rozbiórkę przybudówki oraz odbudowano te elementy. W najbliższych dniach zostaną wstawione okna. Następnie rozpoczną się prace instalacyjne. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Wykonawca dąży do oddania obiektu jeszcze w tym roku.

Zadanie pn. „Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie” prowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane JACK-BUD z Poznania. Wartość prac wynosi 1 mln 960 tys. zł. Przedsięwzięcie kwotą 500 tys. zł wesprze miasto Bielawa, które pozyskało na ten cel dotację z niemieckiej fundacji ochrony środowiska DBU. Pozostałe środki są zapewnione w budżecie powiatu.

- Ten innowacyjny ośrodek edukacyjny może być pierwszym w kraju, który będzie szkolić fachowców od budowy domów o niskim zapotrzebowaniu na energię – mówi starosta Janusz Guzdek. – To szansa rozwoju dla szkoły, a dla młodzieży możliwość zdobycia zawodu, który w przyszłości będzie bardzo poszukiwany na rynku pracy.

Zobacz materiał TV

Czytaj też Powstaną warsztaty budownictwa niskoenergetycznego

inkubator12

 

 

 

 

 

21-05-2015
konkurs-na-najpiekniejszego-stracha-na-wrobleArboretum w Wojsławicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Czereśniowe strachy” mieszkańców...
30-04-2015
rozpoczecie-przebudowy-drogi-powiatowej-pieszyce-bielawaUtrudnienia na drodze Pieszyce - Bielawa. Od 4 maja br. zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, a od lipca objazdy.   Zarząd Dróg...
  • remonty_i_inwestycje
  • Nieruchomosci_na_sprzedaz
  • Dowod i prawo jazdy
  • innowacyjny powiat
    17a t
  • 18a t
  • 19a t
Newsletter