Dzierżoniów
Dzierżoniów
Niemcza
Bielawa
Pieszyce
Pieszyce

Gmina Dzierżoniów
Gmina Dzierżoniów
Łagiewniki
Łagiewniki
Niemcza
Niemcza


Piława Górna
Piława Górna
 
 
 
 
kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Polish English German


  8a t  7b t  6a t

Powstaną warsztaty budownictwa niskoenergetycznego

Już w maju rozpocznie się przebudowa budynku po byłej hali tkackiej w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W obiekcie powstaną nowoczesne stanowiska edukacyjne, na których młodzież będzie poznawać technologie budownictwa niskoenergetycznego. Wartość inwestycji prowadzonej przez powiat dzierżoniowski to blisko 2 mln zł.

Wzrastają koszty energii, dlatego przyszłość budownictwa będzie związana ze zmniejszeniem zużycia energii. Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie chce szkolić fachowców, którzy będą zajmować się budową domów o niskim zapotrzebowaniu na energię – pasywnych i zeroenergetycznych.   

inkubator

Zaplecze dydaktyczne do nauczania budownictwa niskoenergetycznego powstanie w nieużytkowanej od wielu lat przyszkolnej hali tkackiej. W maju rozpocznie się przebudowa obiektu, która potrwa do czerwca przyszłego roku. Po termomodernizacji zużycie energii w budynku będzie bliskie zeru.

To innowacyjne zadanie pn. „Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie” przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane JACK-BUD z Poznania. 10 kwietnia podpisano umowę z wykonawcą.

inkubator wizualizacja zew

Wartość inwestycji to 1 mln 960 tys. zł. Przedsięwzięcie kwotą 500 tys. zł wesprze miasto Bielawa, które pozyskało na ten cel dotację z niemieckiej fundacji ochrony środowiska DBU. Pozostałe środki są zapewnione w budżecie powiatu. Udział powiatu może zostać zmniejszony, bo samorząd stara się o dotację na przebudowę hali w ramach III etapu termomodernizacji.

- Realizujemy tę inwestycję, bo dzięki niej młodzież będzie miała szansę na zdobycie zawodu, który w przyszłości będzie bardzo poszukiwany na rynku pracy – mówi starosta Janusz Guzdek. – Powstanie „Inkubatora” to także szansa rozwoju dla szkoły. Dzięki niemu powiatowa placówka może być pierwszym w kraju ośrodkiem prowadzącym kształcenie w zakresie nowoczesnych rozwiązań w budownictwie.

inkubator wizualizacja wew

Powiatowa placówka ma spore doświadczenie w prowadzeniu innowacyjnych przedsięwzięć. 13 lat temu Zespół Szkół w Bielawie utworzył pierwszą w Europie Środkowej i Wschodniej Szkołę Słoneczną. Obecnie jest jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce ośrodków kształcących w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Poszerzając kształcenie o budownictwo pasywne i zeroenergetyczne, będzie kompleksowo szkolić specjalistów z branży instalacyjno – budowlanej.  

Zobacz materiał TV

 

 

 

 

 

21-05-2015
konkurs-na-najpiekniejszego-stracha-na-wrobleArboretum w Wojsławicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Czereśniowe strachy” mieszkańców...
30-04-2015
rozpoczecie-przebudowy-drogi-powiatowej-pieszyce-bielawaUtrudnienia na drodze Pieszyce - Bielawa. Od 4 maja br. zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, a od lipca objazdy.   Zarząd Dróg...
  • remonty_i_inwestycje
  • Nieruchomosci_na_sprzedaz
  • Dowod i prawo jazdy
  • innowacyjny powiat
    17a t
  • 18a t
  • 19a t
Newsletter