herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nowoczesne pracownie w liceach powiatowych

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W liceach ogólnokształcących prowadzonych przez Powiat Dzierżoniowski powstały nowoczesne pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt dydaktyczny. Inwestycja o wartości prawie 900 tys. zł w 85 procentach została sfinansowana środkami z Unii Europejskiej.

– Dziś w powiatowych liceach mamy pracownie na miarę XXI wieku. Zawsze marzyliśmy o takiej jakości, ale do tej pory możliwości pozyskania środków na wsparcie bazy dydaktycznej dla szkół ogólnokształcących były zdecydowanie mniejsze niż dla szkół zawodowych. Wreszcie udało nam się trafić na odpowiedni program i z niego skorzystać, z czego się bardzo cieszymy – mówi Alicja Hromada, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Marzenia stały się rzeczywistością dzięki realizacji projektu „Inwestycje w edukację ponadgimnazjalną poprzez rozwój infrastruktury szkół ogólnokształcących z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Beneficjentem projektu było Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska, a partnerem Powiat Dzierżoniowski.

W ramach projektu wyremontowane i doposażone zostały pracownie przyrodnicze, matematyczne i informatyczne w licach powiatowych.
W I liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie powstały nowoczesne pracownie biologiczna i chemiczna składająca się z laboratorium, sali wykładowej i zaplecza, w II LO w Dzierżoniowie doposażono pracownie informatyczną, fizyczną i geograficzną, a w LO w Bielawie powstały pracownie matematyczna i przyrodnicza (interdyscyplinarna dla przedmiotów: biologia, chemia, fizyka).

Pracownie chemiczne i biologiczne zyskały kompleksowe zestawy do prowadzenia doświadczeń, jakie do tej pory były możliwe na uczelniach wyższych: profesjonalne mikroskopy, sprzęt laboratoryjny, dygestoria, nowoczesne meble do bezpiecznego przechowywania pomocy naukowych.

Pracownie fizyczne i matematyczne otrzymały wysokiej klasy urządzenia służące m.in. do pomiaru natężenia dźwięku, oświetlenia, pola elektromagnetycznego czy promieniowania, które – podobnie jak kompasy i GPS-y dla pracowni geograficznej – pozwolą na pracę także w terenie.

Poza tym każda z pracowni została wyposażona w wysokiej jakości sprzęt komputerowy i elektroniczny. Monitory interaktywne, wizualizery, drukarki 3D, wideoprojektory oraz laptopy z oprogramowaniem pozwolą wykorzystać w nauczaniu nowoczesne technologie.

Nowe wyposażenie umożliwi naukę metodami badawczymi i innowacyjnymi, co uatrakcyjni zajęcia, będzie sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania, a także pozwoli rozwijać umiejętności wymagane na uczelniach wyższych.