herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Narodowe Czytanie z sienkiewiczowskim „Quo Vadis”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W całej Polsce i w kilku państwach na świecie w sobotę 3 września Polacy czytali dzieło Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. W wielu miejscowościach Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane już w piątek. W dzierżoniowskiej Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej zebrało się kilkadziesiąt osób, aby wspólnie przypomnieć sobie tę wspaniałą opowieść.

W świat sienkiewiczowskiej powieści wprowadziła zebranych wykładem Janina Weretka-Piechowiak. Następnie fragmenty „Quo Vadis” zaczęli czytać goście biblioteki. Chętnych do własnej interpretacji utworu było wielu. Całość rozpoczął burmistrz Dariusz Kucharski, a następnie włączył się wicestarosta Marek Piorun.

– Akcja Narodowe Czytanie jest niezwykle ważna dla Polaków. Młodzieży daje możliwość poznania wspaniałej polskiej literatury. Zachęca do sięgnięcia po nią i dokładnego poznania losów bohaterów – mówi wicestarosta Marek Piorun. – Natomiast starsze pokolenie po raz kolejny czytając dzieła wybitnych Polaków może poczuć dziedzictwo narodowe i to, że literatura łączy ludzi na całym świecie. Przecież w tym roku książkę Henryka Sienkiewicza czytano w Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku Polacy przypomnieli sobie „Lalkę” Bolesława Prusa. To, że w tym roku sięgnięto po „Quo Vadis” jest wynikiem plebiscytu internetowego. O miano dzieła do Narodowego Czytania konkurowały takie powieści jak: „Chłopi” Władysława St. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.