herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Coś więcej niż Góry Sowie – Przewodnik po ziemi dzierżoniowskiej

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Niezwykle zróżnicowana rzeźba terenu, malownicze szlaki i wieże widokowe, prastare dzieje i ciekawa architektura – tak w kilku słowach można opisać krajobraz ziemi dzierżoniowskiej. Pośród licznych wzniesień otaczających Kotlinę Dzierżoniowską kryje się wiele atrakcji (kamieniołomy, sztolnie), żyją osobliwe zwierzęta (niezwykle rzadkie muflony oraz nietoperze) i rosną unikatowe rośliny (różaneczniki i azalie w wojsławickim arboretum).

sowieW sercu kotliny leży Dzierżoniów, gdzie zachowały się m.in. fragmenty murów obronnych wyznaczających średniowieczne granice dzisiejszej stolicy powiatu. Dech zapiera widok położonej na wzniesieniu urokliwej Niemczy, jednego z najstarszych w Polsce miast.

W samej tylko Bielawie znajdują się dwa punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę powiatu. Pośród licznych na tym obszarze zamków i pałaców wyróżnia się rezydencja w Pieszycach – nie bez racji zaliczana do najcenniejszych zabytków śląskiego baroku. Natomiast w Piławie Górnej podziwiać można m.in. ślady osadnictwa wspólnoty Braci Morawskich, a szczególnie budynki, którym nadano swoiste nazwy: Dom Braci, Dom Wdów, Dom Wdowców oraz Dom Sióstr.

Ziemia dzierżoniowska to także fantastyczne miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. W okolicy znajdują się liczne stadniny konne, stawy wędkarskie i wyciągi narciarskie. Powiat przecinają atrakcyjne ścieżki rowerowe i przyrodnicze, trasy nordic walking oraz ciekawe szlaki turystyczne.

Coś więcej niż Góry Sowie – Przewodnik po ziemi dzierżoniowskiej