Powiat Dzierżoniowski


Szukaj w serwisie:

Strona startowa Dla Turysty

Atrakcje turystyczne

Góry Sowie

Powiat dzierżoniowski posiada wiele atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych. Jedna z nich to Góry Sowie (część Sudetów Środkowych) – łatwo dostępne dzięki widokowym szosom wiodącym na przełęcze. Ich najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), którego charakterystycznym elementem jest 100-letnia wieża widokowa. Z liczącej 25 m wieży można oglądać panoramę Sudetów – od Śnieżki w Sudetach Zachodnich, po Śnieżnik w Sudetach Wschodnich. Równie atrakcyjnym miejscem widokowym jest nieco niższa  Kalenica (964 m n.p.m.) z wieżą metalową. Na tym terenie utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich oraz rezerwat Bukowa Kalenica.
W lasach licznie występuje zwierzyna – obok typowych dla obszarów Sudetów jeleni, saren, dzików, w Górach Sowich żyje największa w Polsce populacja muflonów.

Arboretum w Wojsławicach

Najcenniejsze atrakcje przyrodnicze powiatu dzierżoniowskiego znajdują się w ogrodzie botanicznym niedaleko Niemczy. Arboretum w Wojsławicach znane z najstarszej i największej w Polsce kolekcji różaneczników i azalii – składa się z 500 gatunków, niektóre okazy mają po sto lat i sięgają 5 metrów wysokości. Ponadto rosną tu inne rzadkie krzewy i drzewa (jak np. cedr libański, cedrzyniec kalifornijski, mamutowiec olbrzymi, metasekwoja chińska, sośnica japońska). Ogrodem botanicznym w Wojsławicach opiekuje się obecnie Uniwersytet Wrocławski, który znacznie poszerzył jego teren, stworzył kaskadę nowych stawów, a dla turystów przygotował specjalne miejsca na pikniki. Najlepiej ogród zwiedzać w maju, gdy kwitną różaneczniki. Arboretum jest czynne od połowy kwietnia do końca września w godz. 9.00-18.00 w dni powszednie i 8.00-20.00 w weekendy. Kontakt tel. 074 837 64 69.

Masyw Ślęży

Osobliwość przyrodniczą i kulturową stanowi również Masyw Ślęży. Na terenie powiatu dzierżoniowskiego znajduje się jego południowa część z Górą Radunią (573 m n.p.m.). Drugą częścią jest Ślęża (718 m n.p.m.), miejsce kultów pogańskich, nazywana Śląskim Olimpem. Na obszarze Masywu tworzono Ślężański Park krajobrazowy oraz trzy rezerwaty: Góra Ślęża (krajobrazowy) oraz Góra Radunia (archeologiczno-florystyczny) i Łąka Sulistrowicka (florystyczny-z rzadkimi roślinami i owadami).

Wzgórza Niemczańskie

Ziemia dzierżoniowska leży na Przedgórzu Sudeckim w swoistym trójkącie. Z południowej strony ma on ramię w Masywie Ślęży, z zachodniej w stokach Gór Sowich, a od wschodniej trójkąt zamykają Wzgórza Niemczańskie. Obejmują one kilka pasm wzniesień (W. Dębowe, Gumińskie, Krzyżowe, Gilowskie) o złożonej budowie geologicznej, przeciętych malowniczymi wąwozami. Mimo że są niewysokie (300-400 m n.p.m.), mają  swój niepowtarzalny urok i dodają atrakcyjności tej części powiatu. Obszar Chronionego Krajobrazu.

Uzdrowisko Przerzeczyn Zdrój

Na obszarze Wzgórz Niemczańskich, gdzie panuje łagodny klimat podgórski, znajduje się Uzdrowisko Przerzeczyn Zdrój. Istniejące od 1802 roku sanatorium wykorzystuje do zabiegów unikalne  źródła wód: radoczynnej siarczkowo-wapiennej i magnezowej. W uzdrowisku można również skorzystać z zabiegów borowinowych, fizykoterapeutycznych i gimnastyki leczniczej. Wskazania lecznicze: choroba zwyrodnieniowa stawów, podstawowe choroby reumatyczne, nerwobóle, zespół rwy kulszowej i ramiennej, osteoporoza, rehabilitacja pourazowa. Telefon 074 837 50 50, fax: 074 837 52 60.

Zamek Pieszycki

Zamek_Pieszycki

To największy zamek barokowy w tej części Polski. Ma ponad 60 pokoi, wieżę z tarasem widokowym i ogromne, nie do końca jeszcze zbadane piwnice. Pochodzi z początku XVII wieku, przebudowany pomiędzy 1705 i 1710 rokiem. W październiku 2000 roku pieczę nad nim przejęli nowi właściciele, dzięki czemu ta znajdująca się na terenie powiatu dzierżoniowskiego perła architektury renesansowo-barokowej odzyskuje swój dawny blask. Jego odbudowa jest najpoważniejszą tego typu prywatną inwestycją w Europie, zarówno pod względem rozmachu, jak i staranności oraz jakości wykończenia fasad i wnętrz.
Zamek Pieszycki w części jest udostępniony dla turystów. Podczas oprowadzania przez przewodnika można obserwować artystów odtwarzających sztukaterie oraz malarzy wykańczających obrazy. Osoby zainteresowane zwiedzaniem mogą kontaktować się telefonicznie: 074 836 72 57.

Punkt widokowy wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie

Punkt widokowy trzeciej co do wysokości w Polsce (101m) wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który po remoncie stanowi jedną z głównych atrakcji Bielawy. Obiekt posiada cztery tarasy widokowe, z czego dwa z urządzeniami teleoptycznymi. Zwiedzający mogą obserwować panoramę Bielawy, Gór Sowich i okolic. Dzięki iluminacji wieża wygląda bardzo atrakcyjnie również o zmierzchu. Bilety wstępu oraz materiały promocyjne można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Wolności 128 B, Tel. (074) 833 40 24.

Dzierżoniowski ratusz i wieża z tarasem widokowym, zabytkowym mechanizmem zegarowym oraz rekonstrukcją warsztatu menniczego

Ratusz wybudowano w XIII wieku jako dom handlowy i centrum kupieckie. Od 1337 r. był siedzibą władz miejskich. W latach 1972-1975 gruntownie przebudowany. 47-metrowa wieża dawniej poza funkcjami reprezentacyjnymi pełniła także rolę strażnicy oraz ostatniego punktu obrony mieszkańców. Górną krawędź wieży zamyka taras widokowy z ozdobną ażurową galerią, późnorenesansowym chełmem z iglicą zakończoną pozłacaną kulą. Od południowej strony znajduje się postać legendarnego dobosza z bębenkiem, który uratował miasto w czasie potopu szwedzkiego. Do wieży prowadzi gotycki portal z XIV-XV w. Obecnie z galerii wieży można podziwiać przepiękne panoramy na całą Kotlinę Dzierżoniowska z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi. Wstęp: 2 zł (ulgowy: 1 zł).

Mennica Miejska. W dolnej części wieży dzierżoniowskiego Ratusza znajduje się warsztat menniczy, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Samodzielnie można tam wybić niezapomnianą pamiątkę – kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Przywilej bicia takiej monety nadał mieszczanom ówczesnego Rychbachu książę piastowski Bolko II. W mennicy bije się także inne monety okolicznościowe i kopie numizmatów oraz organizuje pokazy mennicze. Wstęp darmowy.

Wejście na wieżę i do mennicy prowadzi przez Centrum Informacji Turystycznej.
CIT, wieża ratuszowa i mennica czynne codziennie (oprócz niektórych piątków i sobót) od marca do października w godz. 8.00-16.00, od maja do września w godz. 9.30-17.30, a w kwietniu w godz. 9.00-17.00.

Centrum Informacji Turystycznej
Rynek 1 (za żelazną bramą)
58-200 Dzierżoniów
tel./faks: (074) 645 08 18