Powiat Dzierżoniowski


Szukaj w serwisie:

Strona startowa Aktualności edukacja, kultura i sport, Aktualności i wydarzenia

48.000 zł na granty oświatowe

Na II półrocze bieżącego roku Powiat Dzierżoniowski przeznaczył 48.000 zł na granty oświatowe. Wesprą one 54 przedsięwzięcia przygotowywane przez szkoły prowadzone przez Powiat.

Do konkursu grantowego szkoły złożyły 56 wniosków, z których komisja odrzuciła dwa niespełniające wymogów regulaminu.

Szkoły powiatowe organizują wiele dodatkowych zajęć, dzięki którym młodzież rozwija uzdolnienia artystyczne, doskonali umiejętności sportowe i pogłębia zainteresowania w wybranych dziedzinach wiedzy. W bielawskim ZSO uczniowie przygotują jubileuszowy film „Chrobry wczoraj i dziś”. Będzie też turniej koszykówki dziewcząt, konkursy: historyczny, wiedzy psychologicznej, matematyczno-sportowy i inne. W I LO w Dzierżoniowie nadal wspierani będą uzdolnieni uczniowie, którzy zaprezentują się m.in. w koncertach, będą też wyjazdy na zajęcia laboratoryjne z biotechnologii i biochemii na Uniwersytecie Wrocławskim, tydzień regionalny, a w nim m.in. wycieczki przedmiotowe z geografii, WOK-u. WOS-u i historii, realizowany będzie projekt Delta, którego celem jest popularyzacja przedmiotów ścisłych jak matematyka, informatyka i fizyka. Nie zabraknie też spotkań profilaktycznych z zakresu uzależnień od internetu czy warsztatów z pracy nad emocjami. Uczniowie II LO w Dzierżoniowie wezmą udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii i fizyki na wyższych uczelniach, będą rywalizować w Dolnośląskich Meczach Matematycznych, wyruszą na rajd po Ziemi Kłodzkiej (zgodnie z opisem trasy przebytej przez ks. Karola Wojtyłę z grupą studentów w lipcu 1955 r.), a także dowiedzą się więcej na temat ekologii w ośrodku w Myśliborzu.

Natomiast uczniowie ZSiPKZ w Bielawie wyjadą wraz z uczniami z Czech do Multimedialnego Muzeum Samochodowego Skody w Mlada Boleslaw, wezmą udział w turnieju strzeleckim i w bajkowym plenerze fotograficznym, a także w warsztatach rękodzielniczych (ceramika, decoupage, biżuteria z koralików). Szkoła zaproponuje również konkurs językowy obejmujący słownictwo zawodowe. W ZS nr 1 w Dzierżoniowie odbędzie się konkurs na najpiękniejsze dekoracje świąteczne, olimpiada wiedzy o AIDS, a także liga robotów – projektowanie i budowa dronów. W ZS nr 2 w Dzierżoniowie uczniowie wezmą udział w warsztatach przygotowujących do konkursu szopek bożonarodzeniowych, odbędą się konkursy „Wielcy Nieobecni”, na aranżacje stołów wigilijnych i plastyczny „Jabłko zamiast papierosa”, warsztaty z przygotowywania potraw z kasz i ziemniaków, wypieku i dekoracji pierników, a także gotowania z zaproszonym szefem kuchni oraz wiele innych zajęć. ZS w Pieszycach przygotował dla uczniów koło dziennikarskie, będzie też wyjazd do Niemiec w ramach wymiany uczniów, konkurs piosenki świątecznej oraz nadal wiele wiele akcji przygotowuje wolontariat uczniowski.

Nie mniej będzie się działo w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych w Dzierżoniowie i Piławie Górnej. W Dzierżoniowie już po raz czwarty zorganizowany zostanie przegląd piosenki religijnej, będą lekcje pływania i tańca dla uczniów, warsztaty z prawidłowego odżywiania i interdyscyplinarny konkurs „Omnibus”. Odbędzie się też szereg działań podwyższający poziom poczucia wartości uczniów i ich rodziców. Natomiast w Piławie Górnej zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o zdrowiu, będą zajęcia rekreacyjne, szereg działań ekologicznych i kulturalnych. Po raz kolejny odbędzie się też Mały Festiwal „Ty i Ja”, w trakcie którego, głównie poprzez filmy, ukazane zostaną problemy osób niepełnosprawnych.

Placówki oświatowe powiatu dzierżoniowskiego przygotowały wiele propozycji zajęć dla uczniów. Nie sposób je wszystkie wymienić. Co jednak ważne – szkoły nie ograniczyły swoich propozycji jedynie do uczniów własnych placówek. Wiele konkursów czy warsztatów przeznaczonych jest dla uczniów z innych szkół średnich z terenu powiatu, gimnazjalistów, a także rodziców.

W 2017 roku na realizację grantów zaplanowano w budżecie Powiatu Dzierżoniowskiego 120.000 zł. W pierwszej edycji Zarząd Powiatu przyznał na ich realizację 72.000 zł.


Więcej na ten temat: